Melasa trzcinowa to ciemnobrązowy syrop, który wiele osób stosuje w diecie zamiast cukru. Powstały jako jego produkt uboczny zawiera mnóstwo minerałów i witamin. Melasa jest przy okazji znacznie mniej kaloryczna. W czym jeszcze jest ona lepsza od tradycyjnego cukru?
Mnóstwo zastosowań w kuchni
Melasa trzcinowa charakteryzuje się bardzo słodkim posmakiem, dlatego świetnie nadaje się jako zamiennik cukru. Przydaje się zwłaszcza przy tworzeniu deserów i ciast, które obniżą ich poziom kaloryczny. Melasę często stosują osoby na różnych dietach. Będzie znacznie lepsza na chlebie niż ciężkostrawne smarowidła oparte na niezdrowych składnikach. Bywa też świetnym dodatkiem do:
- owsianek
- płatków owsianych
- smoothie
- kawy albo herbaty
Wiele gospodyń wykorzystuje melasę trzcinową do produkcji konfitur. Można ją również wymieszać z ciepłą wodą, dzięki czemu uzyska się napój oczyszczający, który bogaty jest w żelazo niehemowe.
Dlaczego melasa trzcinowa jest zdrowsza od cukru?
Mniejsza ilość kalorii to nie tylko jedyna zaleta melasy. Teoretycznie powstaje ona jako odpad poprodukcyjny cukru, ale zachowuje jego wszystkie własności odżywcze. Zawiera większość najważniejszych minerałów i witamin, jakich może dostarczyć trzcina. Melasa trzcinowa zawiera przede wszystkim sporo żelaza, co jest ważne dla osób zagrożonych anemią. Posiada też sporo antyoksydantów, które są kluczowe przy unikaniu chorób nowotworowych. W melasie można też znaleźć sporo witaminy B6, selenu, fosforu, sodu, wapnia, kwasu foliowego i tiaminy. Wystarczy jedna łyżeczka dziennie, żeby znacząco podnieść stan swojego zdrowia.